نشرات زنده
دانلود اپلیکیشن اندروید دانلود اپلیکیشن اندروید
فارسی English عربي
167
-
الف
+

شاعر مشهور تاجیکستانی درگذشت

استاد «مهمان بختی» نویسنده، شاعر و درام‌نویس شهیر تاجیکستان چشم از جهان فرو بست.

به گزارش آی فیلم 2، «محمد محمودی» مشاور سابق رسانه‌ای موسسه فرهنگی اکو  از درگذشت استاد «مهمان بختی» در تاجیکستان خبر داد و افزود: این شاعر بزرگ تاجیک خبر داد و اعلام کرد: این چهره فرهیخته تاجیکستانی در شهر «دوشنبه» به خاک سپرده شد. 

استاد مهمان بختی نویسنده، شاعر و درام‌نویس شهیر تاجیک، عضو اتّفاق نویسندگان تاجیکستان (۱۹۷۲)، نویسنده خلقی تاجیکستان و برنده جایزه دولتی تاجیکستان به نام «ابوعبدالله رودکی» (۱۹۹۸) در سال ۱۹۴۰ میلادی در روستای «شل» ناحیه «غرم» (رشت کنونی) متولد شد. 

زنده یاد بختی فارغ‌التحصیل رشته تاریخ و زبان و ادبیات فارسی تاجیکی دانشگاه آموزگاری دوشنبه در سال ۱۹۶۳ میلادی و فارغ‌التحصیل دانشکده ادبی گورکی مسکو در ۱۹۷۵ میلادی بود. 

از استاد مهمان بختی آثار متنوعی به نظم و نثر نشر یافته و پاره‌ای از این آثار جوایز گوناگونی را از آن خود کرده است. سروده‌های مهمان بختی از سال ۱۹۶۰ در روزنامه‌ها و مجله‌های مختلف تاجیکستان به چاپ رسیده است. وی برای کودکان نیز شعر و داستان نوشته است. 

شماری از نمایشنامه‌های رئیس اتحادیه نویسندگان تاجیکستان، در تیاترهای دوشنبه و دیگر شهرها به روی صحنه رفته و برخی از آثارش نیز به زبان‌های گوناگون از جمله زبان روسی ترجمه و انتشار یافته است. 

پروفسور «سرور بختی» فرزند استاد مهمان بختی هم که از دیپلمات‌های فرهنگی بلند پایه تاجیکستان است، نزدیک به ۲۷ ماه ریاست موسسه فرهنگی اکو را در تهران بر عهده داشت که به تازگی ایران را به مقصد دوشنبه ترک کرده بود. 

م ا 

نظر شما
ارسال نظر