نشرات زنده
دانلود اپلیکیشن اندروید دانلود اپلیکیشن اندروید
فارسی English عربي
1817
-
الف
+

با هم بشنویم؛ آهنگ زیبای «جوانی ام بهاری بود بگذشت» از استاد «آرمان»

در این گزارش آهنگ زیبای «جوانی ام بهاری بود بگذشت» از استاد «آرمان» را می شنوید.

به گزارش آی فیلم 2، استاد «محمدحسین آرمان» در سال ۱۰۱۴ هجری خورشیدی در کابل متولد شد.

وی از طفولیت به موسیقی علاقه داشت و اولین آلت موسیقی را که در خانه با علاقه می‌نواخت توله(فلوت) بود تا اینکه برادرش محمد ابراهیم نسیم، آرمان را در یک ارکستر کوچک شامل ساخت.

این گروه تحت رهبری استاد «فرخ افندی» با همکاری مرحوم «سلیم سرمست»، استاد «فقیرمحمد ننگیالی» و مرحوم «نوشاد» تشکیل شده بود و در صحنه‌ بلدیه نزدیک مندوی کابل هنرنمایی می‌کرد.

فعالیت‌های هنری آرمان درست از همین نقطه آغاز شد. از سال ۱۳۳۰ خورشیدی همکاری خود را با رادیو کابل آغاز نمود. در آن زمان محترم استاد حفیظ الله خیال سمت مدیریت موسیقی رادیو کابل را داشت و یک تعداد از هنرمندان با استعداد را دور هم جمع کرده، ارکستر هنرمندان شوقی یا آماتور را تشکیل داد و همچنان آرمان از کورس‌های موسیقی نیز به خوبی بهره برد.

آرمان بعد از فراغت از لیسه مسلکی تجارت مدتی در شرکت هوایی آریانا کار کرد و متعاقبا به رادیو رفت. در سال ۱۳۴۵خورشیدی با استفاده از یک بورس تحصیلی جهت آموزش گیتار عازم یوگوسلاویا شد. زمانی که برگشت نخست با رادیو افغانستان همکاری‌اش را شروع نموده بعدا به حیث مربی در لیسه مسلکی موسیقی ایفای وظیفه کرد.

او در ابتدا آهنگ‌های ننگیالی، سلیم سرمست، حفیظ الله خیال و نینواز را می‌خواند و بعدها خودش نیز آهنگ می‌ساخت. او تنها آواز خوان نیست بلکه به بسیاری از آلات موسیقی علاقه فراوان و دسترسی داشته ولی گیتار را از همه بیشتر دوست دارد.

آرمان در لیسه موزیک و هم به صورت شخصی شاگردان بی‌شماری را تحت تربیت قرار داده است.

آرمان در سال ۱۳۷۱ خورشیدی وطن را ترک و به سوئیس مهاجرت کرد اما بعد از مدتی به افغانستان بازگشت.

در ویدیوی بالا آهنگ «جوانی ام بهاری بود بگذشت» را با صدای استاد «آرمان» می شنوید.

ع ا / ح ح

نظر شما
ارسال نظر